"> מחאת בואזיצ'י – חלק ג' – בחברת האדם
הירשם לניוזלטר שלנו

מחאת בואזיצ'י – חלק ג'

פנינה מוצפי האלר, פרופ׳ לאנתרופולוגיה מבן גוריון ונשיאת האגודה האנתרופולוגית הישראלית, נמצאת בימים אלו בחצי שבתון באוניברסיטת בּוֹאַזִיצִ'י שבאינסטמבול, תורכיה, אחת האוניברסיטות המובילות במדינה, הניצבת כבר כמה חודשים בלב מחאה של סטודנטים ומרצים כנגד מה שהם תופסים כנסיון להשתלטות של השלטון על האקדמיה. בדוח השלישי על המחאה המתמשכת מקמפוס אוניברסיטת בואזיצ'י באיסטנבול יש כמה התפתחויות חדשות שמאירות באור חדש את מהלך המחאה שנמשכת, לפי הספירה כבר 300 ימים. לחלק א׳, לחלק ב׳

ראשית, לפני שבועיים נשבר מחסום של אלימות ומאות שוטרים שהיו מוצבים בכניסה לקמפוס כבר שבועות, נכנסו לתוך הקמפוס בהזמנתו של הרקטור שנגד מינויו מתמקדת המחאה. כניסת הכוח המשטרתי לתוך הקמפוס  שברה מהלך די מתמשך של מחאה שקטה שאותה תיעדתי בדוחות הקודמים. השוטרים תלשו את אוהל המחאה שהסטודנטים הציבו ואסרו עשרות תלמידים. האירוע דווח במדיה הלאומית. הגעתי לקמפוס יומיים לאחר האירוע האלים והקמפוס נראה רגוע, כאילו לא היו דברים מעולם. צילמתי סטודנטים יושבים בפינות פסטורליות ברחבי הקמפוס.

הקולגות שלי במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה היו המומים אך התעקשו שהאירוע לא ישנה את המופע היומי של המחאה השקטה שלהם. כל יום בדיוק ב 12:15 הם המשיכו לבצע את הטקס השקט והמכבד של עמידה שקטה עם הגב לבניין המנהלה. עטויים בגלימות המקצועיות שלהם בשקט מוחלט ובסופו של הרגע הממושך של שקט החלו במחיאות הכפיים שלהם שאליהם מצטרפים הצופים בשולי הרחבה. ביום שישי האחרון, כמו בכל יום שישי, הקריאו אנשי הסגל את העצומה הפוליטית המעדכנת את אירועי השבוע החולף. ההצהרה (שאותה תרגמתי מהמקור הטורקי) התעקשה :   Despite all kinds of imposition, we continue our struggle for a democratic and autonomous university with the same determination as on the first day. We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatory environment.

ביום חמישי ב 4 לנובמבר ערכתי ריאיון ממושך עם האנתרופולוגית פרופסור אייפר בארטו ג'נדאן (Ayfer Bartu Candan) כדי לשמוע ממנה על האופנים שבהם אנשי הסגל האקדמי מתמודדים עם המשבר של החיים באוניברסיטה החווה סדרה של הגבלות הולכות ומחמירות של החופש האקדמי שלהם. פרופ' בארטו ג'נדאן עמדה בחזית האקטיביזם ביחד עם בן זוגה שהיה אחד הראשונים שפוטרו על ידי הרקטור שנגד מינויו התחילה כל המחאה. בן זוגה הוא קולנוען מוכר שלימד באוניברסיטה במשרה ללא קביעות בחוג לקולנוע דוקומנטרי. ג'אן ג'אנדאן (Can Candan) פוטר לפני כמה חודשים אך התעקש להופיע כל יום בקמפוס ולתעד במצלמתו את אירוע המחאה היומי של הסגל  והפיץ את הסרטונים שערך במדיה בטורקיה. בשיחה שערכתי איתו בתחילת נובמבר הצהיר מר ג'אנדאן שהפיטורים לא יעצרו אותו ושהוא מתכוון להמשיך  וללמד את  תלמידיו גם ללא האישור הרשמי של הנהלת האוניברסיטה. אבל הדברים המשיכו להתדרדר ובתחילת נובמבר כשביקש להיכנס לקמפוס בלוויית אישתו עצרו אותו השומרים בשער הכניסה.  "זהו אקט לא חוקי בעליל" אמרה לי האנתרופולוגית שהייתה נסערת במהלך הריאיון שקיימתי איתה. "אמרתי לשומרים שאין להם זכות למנוע את כניסתו לקמפוס, אבל הם התעקשו שזוהי הוראה מהנהלת האוניברסיטה.  מיד גייסנו בטוויטר את חברינו. וכך עמדנו כשישים חברי סגל מחוץ לשער הכניסה במשך כשש שעות." מעבר לכביש עמדו אנשי המשטרה וכיוונו אלינו את הרובים שלהם. ניגשתי אליהם, היא מספרת בהתרגשות, לא חשבתי מה אני עושה בעצם, ושאלתי אותם: "תגידו. אתם מודעים למה שאתם עושים? זה הזוי. אנחנו אנשי סגל המלמדים פה באוניברסיטה. אנחנו לא פושעים מסוכנים." "השוטר התנצל. אמר לי שהוא ממש מצטער. אבל אלה ההוראות שלו. הוא הסכים להסיט את הרובים מאיתנו." ג'אן, בעלי, היא ממשיכה, היה ממש מדוכא. ההשפעה של האיסור על כניסתו לקמפוס ציער אותו הרבה יותר מאשר אקט הפיטורים שלו.  

במהלך השבוע היו כמה  אירועים חדשים חמורים לא פחות. הרקטור מנע את מינויים המצופה של דיקנים שנבחרו בצורה דמוקרטית לפקולטה להנדסה ולפקולטה של מדעי החברה. מתוך כארבעים מהסטודנטים שנעצרו בהפגנה שאל תוכה נכנסה המשטרה בכוח אלים שניים נותרו במעצר למרות הבקשה המסודרת לשחרורם. במסדרונות המחלקה הסמוכה למשרדי, במחלקה לפסיכולוגיה, עמדו חברי וחברות הסגל ודנו באיום של הרקטור למנות איש משלו לתקן שאותו קיוו לאייש בפרוצדורה מסודרת של בחירה. "אני אמורה לעבוד. לסיים הגשת הצעת מחקר גדולה, ללמד את השיעורים שלי", אומרת לי חברתי  אליף Elif וכל מה שאנו עושים זה להשתתף בשעות אינסופיות של ישיבות מחלקה שבהם אנו מנסים להתמודד עם הגזרות הלא-דמוקרטיות הנוחתות עלינו כל בוקר מחדש."

ב 5 לנובמבר מתארגן אירוע גדול ומיוחד המציין 300 ימים למחאה. הפעם מצטרפים על הדשא בכיכר המרכזית של הקמפוס הירוק גם קבוצת הבוגרים של האוניברסיטה לדורותיהם וגם נאומים מיוחדים שהכינו הסטודנטים. האירוע שאליו אני מגיעה עם תלמידתי ג'נינה איילה מלו המבקרת בעיר במסגרת מחקר שהיא עורכת מרגיש כמו מסיבה ענקית עם בלונים, פרחים המחולקים לכולם ושלטים המצהירים "אנחנו לא מפחדים, אנחנו לא ניכנע. [חתום] משפחות אוניברסיטת בואזיצ'י":

איילה מצלמת את האירוע בווידיאו. לאירוע שלושה חלקים נפרדים. אנשי הסגל עומדים כדרכם עם גבם לבניין המנהלה, ובסוף העמידה השקטה ומחיאות הכפיים הקצובות מהקהל הגדול (ספרתי כשישים חברי סגל ויותר ממאה סטודנטים ובוגרים) מקריאים שני חברי סגל (אחת מהם היא פרופ' בארטו ג'אנדאן, את ההצהרה השבועית שלהם (הטקסט המלא של ההצהרה המתורגמת וערוכה מהמקור בטורקית בסוף הטקסט).

ואז עובר המוקד לסטודנטים. ארבעה נאומים מושמעים ברצף על ידי נציגי הסטודנטים המציגים פלטפורמה פוליטית במוצהר של מחאה שיוצאת מעבר למחאתם הממוקדת באירועי הקמפוס של המרצים שלהם. (לפרספקטיבה של הסטודנטים ראו את הדוח השני שפורסם ב "בחברת האדם"). הסטודנטים זועמים. כל משפט קצר והצהרתי מחוזק על ידי רקיעת רגל של כל הנוכחים והאפקט הוא דרמטי. אני מצלמת בקהל מרצים שפרשו מהוראה לפני שנים ארוכות.

ההצהרה של חברי הסגל ביום שישי ה-5 לנובמבר 2021:

We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatoryDespite all kinds of imposition, we continue our struggle for a democratic and autonomous university with the same determination as on the first day. We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatory environment. All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

environment. All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

 Despite all kinds of imposition, we continue our struggle for a democratic and autonomous university with the same determination as on the first day. We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatory environment. All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

 Despite all kinds of imposition, we continue our struggle for a democratic and autonomous university with the same determination as on the first day. We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatory environment. All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

Despite all kinds of imposition, we continue our struggle for a democratic and autonomous university with the same determination as on the first day. We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatory environment. All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

Despite all kinds of imposition, we continue our struggle for a democratic and autonomous university with the same determination as on the first day. We do not compromise on the education and research standards of our university based on free and critical thinking. We continue to ensure that our students receive education in a pluralistic, egalitarian and participatory environment. All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

 All faculty deans and institute directors in our university should be elected. The Dean of the Faculty of Engineering and the Directors of the Institute of Social Sciences and Sciences, which we have determined through transparent and democratic means, should be appointed as soon as possible. We demand the resignation of the appointed Rector Naci İnci and his management, as well as all the names that have been unlawfully employed so far. We demand that two of our students, whose appeals against detention were rejected this week, should be released immediately and return to campus, and that investigations and lawsuits against our students be stopped. Until the ideal of a university based on democratic and participatory principles is realized in Turkey, on the 300th day of our resistance: We do not accept, we do not give up!

תרגום ועריכה: פרופ' פנינה מוצפי-האלר.