"> "אין מקום לפוליטיקה בשכונה" – בין הפוליטי לחברתי במוסררה – בחברת האדם
הירשם לניוזלטר שלנו

"אין מקום לפוליטיקה בשכונה" – בין הפוליטי לחברתי במוסררה

מירב אהרון גוטמן על כישלון של מיזם התחדשות עירונית בשכונת מוסררה בירושלים דרך המפגש בין חברי המינהל הקהילתי לבין חברי קבוצת אמנים שפעלה במרחב השכונתי. כך, מנתחת אהרון גוטמן את האיום החברתי הנובע מתוך הפעולה הפוליטית

פורסם לראשונה ב-25.8.2017

מאמר של הסוציולוגית והאנתרופולוגית מירב אהרון גוטמן, מרצה בכירה בפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון, התפרסם בקיץ 2016 בכתב העת תיאוריה וביקורת ופתוח לצפייה. במאמר, "אין מקום לפוליטיקה בשכונה": אמנות ציבורית בשכונת קו תפר בירושלים – בין הפוליטי לחברתי, בוחנת אהרון גוטמן כישלון במיזם של התחדשות עירונית. המאמר מתעד ומנתח את המפגש בין חברי המינהל הקהילתי בשכונת מוסררה בירושלים לבין חברי "מוסללה", קבוצת אמנים שפעלה במרחב הציבורי של השכונה בשנים 2009–2015. תחילתו של המפגש בין שתי קבוצות אלו בשיתוף פעולה ואחריתו במאבק שהסתיים בסילוק קבוצת האמנים מן השכונה. בניגוד לידע שנצבר בתחום לימודי הערים, שלפיו אמנים הפועלים במרחב הציבורי הם סוכני שינוי המכונה התחדשות עירונית, אהרון גוטמן מנתחת את היוזמה שכשלה בעזרת שני מושגים מעבודתה של חנה ארנדט: הפוליטי/חברתי, והפעולה בתחום הציבורי.

אחת הטענות המרכזיות של אהרון גוטמן היא שהאמנים ביקשו להיות בו-בזמן חברתיים ופוליטיים, אך התעלמו מן האיום החברתי הנובע מתוך הפעולה הפוליטית. באמצעות פעולה פוליטית הם ביקשו לייצר "דיאלוג" ו"נקודות מפגש" (בלשונם) עם הפלסטיני המתגורר מעבר לקו התפר, במוסררה המזרחית, ולפתוח את הריבוי המרחבי לכדי פעולה. ואולם בה-בעת הם ביקשו לפעול פעולה זו כפעולה "חברתית" ו"קהילתית", המבוססת על קואליציה עם תושביה היהודים הוותיקים של השכונה. אנשי המינהל הקהילתי בשכונה התנגדו נחרצות לערעור הסדר הקיים ולעיסוק בשאלת הריבוי בהקשר הפלסטיני-מקומי. "חשבנו שיעשו אמנות, לא פוליטיקה", טענו אנשי המינהל, ובכך ביטאו את הדיאלקטיקה בין החברתי לפוליטי שארנדט מצביעה עליה, ואת תחושת הרמייה והאיום שיצרה דיאלקטיקה זו בקרב נציגי התושבים הוותיקים. לטענת אהרון גוטמן, מרגע שנסדק האמון ולא נותר עוד מקום לא לסליחה ולא להבטחה, הומר כוחה של הפעולה באלימות.

עוד על מירב אהרון גוטמן

צילום: אילנה שקולניק, מתוך אתר פיקיויקי

הגהה: אורלי ניטיס יעקובי