"> אוריינטליזם – בחברת האדם
הירשם לניוזלטר שלנו

אוריינטליזם

כיצד המושג אוריינטליזם השפיע על האנתרופולוגיה ועל שורשיה הקולוניאליסטיים?

כל אנתרופולוגית בתחילת דרכה מכירה את התמונה המפורסמת של מלינובסקי מעבודת השדה באיי טרובריינד, יושב בבגדיו הלבנים ומשני צדיו תושבי האי, שחורים ועירומים כמעט לגמרי. הדבר הראשון שעולה מהתמונה (שכנראה הייתה מבויימת) הוא הניגוד הבולט שבינו לבינם. הוא – החוקר החשוב מהמערב. הם – "האחרים", הלא מערביים, המסקרנים, הפראיים שהוא מנסה להבין. כך נראתה האנתרופולוגיה בתחילת דרכה; האנתרופולוגים הראשונים היו נוסעים ליעדים אקזוטיים ומסקרנים ומנסים לתאר את שראו במבט כביכול אובייקטיבי. 

את השינוי שהתחולל מאז בדיציפלינה אנחנו חווים וחוות בין היתר לאדוארד סעיד אשר טבע את המושג "אוריינטליזם". סעיד, חוקר ממוצא פלסטיני, תיאר את האופן שבו חוקרים מהמערב מסתכלים בהתנשאות על "אחרים". הוא התמקד ב"אחרים" ערבים, אבל המושג הורחב גם לתיאור אסייתים, לטינים וכן הלאה. כאילו כל תרבות שאין מקורה באירופה מפגרת אחרי התרבות המערבית בהתפתחותה האינטלקטואלית, הרציונלית, החברתית וכן הלאה.

המונח "אוריינטליזם" מתאר את האופן שבו המערב מתבונן ומפיק ידע אודות "האוריינט", מושא המחקר הלא מערבי. בעשותו כן, החוקר האוריינטליסט יוצר מעין תמונה קפואה בזמן של התרבות האחרת כלא מתקדמת, לא מודרנית, מסוכנת ובמקביל מגרה, מעניינת, רומנטית, טבעית ואקזוטית. בעזרת תיאורו של האחר כנחות, החוקר המערבי יוצר הנגדה מושלמת אשר בפועל משפיעה על דימויו הטוב של המערבי בעיני עצמו. 

סעיד משתמש במילים "קולוניאליזם תרבותי" משום שהמחקר המערבי הוא זה שמצייר את תמונתו של האוריינט ומפיץ אותה כאילו הייתה האמת הטבעית המוחלטת. הדימוי שהמחקר יוצר משפיע בצורה דו כיוונית הן על האופן שבו העולם המערבי תופס "אחרים" סביבו והן על האופן שבו "אחרים" יתפסו את עצמם. בכך המטרה הקולוניאליסטית של הפצת המודרניזציה ותירבות "האחרים" ממשיכה להתממש אם כי לא בכוח הזרוע אלא דרך כיבוש התרבות.

עם השנים נשמעו לא מעט ביקורות על הגותו של סעיד. בין היתר נאמר עליו כי הוא מקבץ את כל "האחרים" תחת אותה מטריה, כאשר בפועל האחר המזרח תיכוני שונה בתכלית מהאחר הסיני או היפני או ההודי וכן הלאה. עוד נאמר עליו כי התאוריה שלו עלולה להציע כי רק חוקר מתוך חברה מסוימת יוכל לחקור אותה כבן התרבות ולומר עליה דבר מה. 

בין אם אתם מסכימים איתו או לא, לאדוארד סעיד הייתה השפעה מכרעת על האופן שבו המחקר האנתרופולוגי מתבצע כיום.

לספרו של אדוארד סעיד "אוריינטליזם" לחצו כאן.